hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

6.2.2005

 aktuality


Výcvik leteckých záchranářů hasičů s vrtulníkem v extrémních zimních podmínkách

Lezecké družstvo hasičů HZS Zlínského kraje naplánovalo a uskutečnilo speciální cvičení leteckých záchranářů v extrémních zimních podmínkách. Cvičení proběhlo za podpory a účasti vrtulníku Letecké pátrací a záchranné služby Přerov v těžkém terénu. Jako oblast cvičení byly vybrány nepřístupné lesní a skalní terény Pulčínské skály, Francova Lhota a Javorníky.

Cvičení se účastnilo 12 specialistů hasičů záchranářů HZS Zlínského kraje, kteří si během sedmihodinové akce vyzkoušeli záchranné a evakuační práce v těžkých klimatických podmínkách. Hasičům ztěžovala práci mlha, silný vítr a mráz. V těchto podmínkách museli také provést vyhledávání, lokalizaci a transport raněných pomocí vrtulníku SAR AČR.

Zvláštní pozornost a obdiv si zaslouží mimořádná práce pilota vrtulníku, který i přes nepřízeň počasí dokázal až s neuvěřitelnou přesností pracovat se svým strojem a podporovat záchranáře. Navádění vrtulníku v silném větru a v mlze vyžaduje obrovské zkušenosti a cit pro akci.

Tento výcvik se stal díky rozmarům počasí a terénu velmi kvalitní prověrkou záchranářů hasičů a hlavně posádky vrtulníku SAR.

 

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail