hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

15.6.2005

 aktuality


Pomoc hasičů při havárii autobusu u obce Držková

Dne 15.6.2005 v 16:53 hod. byli hasiči požádáni o pomoc při havárii autobusu u obce Držková.

Na místo okamžitě vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína s jedním zásahovým vozidlem a jeřábem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že za obcí Držková ve směru na Troják, došlo k havárii autobusu, který se převrátil na bok mimo silnici.

Při příjezdu záchranářů byli všichni cestující už venku z autobusu. Hasiči provedli průzkum vozidla a prvotně ho zajistili proti úniku provozních kapalin a pohonných hmot. V autobuse cestovalo celkem 41 dětí z Karviné, které byly na jednodenním školním výletě v ZOO Lešná a vracely se domů. Při havárii došlo celkem k osmi lehkým zraněním dětí ve věku 13-15 let. Sedm dětí bylo z místa havárie odvezeno vozidly záchranné služby do nemocnice ve Zlíně. Osmé dítě bylo odvezeno asi hodinu po havárii, protože mělo bolesti.

Hasiči začali organizovat převoz dětí z místa havárie na stanici dobrovolných hasičů obce Držková. Místní dobrovolní hasiči postupně převáželi děti do obce, kde je nakonec soustředili v místní restauraci. Tam bylo dětem poskytnuto přístřeší a občerstvení. Zároveň zde bylo vybudováno dočasné pracoviště pro předávku dětí rodičům a další nezbytnou organizační pomoc.

Na místo byla povolána psycholožka HZS Zlínského kraje, která poskytovala svou odbornou pomoc dětem postiženým šokem a traumatizujícím zážitkem z havárie. Psycholožka se také zapojila do organizace předávky dětí a poskytla odborné rady vychovatelům a rodičům. Rodiče se začali postupně sjíždět k místu havárie a přebírat si své děti. Řada rodičů projevila ochotu vůči ostatním dětem a ve svých vozech odváželi více spolužáků. Nakonec náhradní autobusovou dopravu využilo pouze 12 dětí, které odjely společně s pedagogickým dozorem ve 20:35 hod. Zároveň byla informována psychologická služba HZS Moravskoslezského kraje, aby mohla být vracejícím se dětem a jejich rodičům, poskytnuta následná posttraumatická péče.

K vyproštění havarovaného autobusu byl na místo přivolán speciální těžkotonážní jeřáb. Hasiči pomohli s uchycením vraku, který byl následně převrácen zpět na kola, a poté i vytažen na silnici. Při havárii došlo k úniku asi pěti litrů oleje do okolní půdy, která byla ošetřena sorbenty. Během havárie a vyprošťování vraku byla omezena průjezdnost silnice, veškerá doprava byla odkláněna na místní účelovou komunikaci a řízena hlídkami policie.

Na místo přijel člen Krizového štábu Zlínského kraje, který jménem hejtmana nabídl postiženým pomoc. Ta se týkala případného ubytování nebo dopravy. Nakonec byla pomoc přijata ve formě občerstvení dětí.

K samotné havárii řidič autobusu uvedl, že se vyhýbal protijedoucímu kamionu a došlo k uvolnění krajnice. Poté se z vozidlem převrátil na bok ze svahu u cesty. Způsobené škody byly odhadnuty asi na půl milionu korun.  

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail