hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

27.11.2005

 aktuality


Požár elektroniky v pokoji bytu v Kostelci u Holešova
požár bez výjezdu jednotky hasičů

Dne 27.11.2005 došlo v dopoledních hodinách k požáru v jednom z bytů domu v Kostelci u Holešova.

 

Požár se obešel bez výjezdu jednotky hasičů a byl nahlášen až po jeho uhašení. Na místo proto vyjel pouze vyšetřovatel hasičů z Kroměříže, který provedl ohledání místa požáru a zjistil příčinu jeho vzniku.

 

Syn uživatelů bytu uvedl, že asi tři minuty po zapnutí televizoru se ozval divný zvuk a po následném jiskření vznikl požár. Ten se rychle rozšířil na celý televizor a další okolní elektroniku. Sám rychle vzbudil rodiče a společně začali požár hasit. K hašení použili hlavně plně funkční a vybavený nástěnný hydrant z chodby domu. Znovu se tak v praxi ukázalo, že dostupná výbava hasicí technikou dokáže zabránit velkým škodám na majetku. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

 

Teprve po uhašení požáru a odvětrání bytu byli informováni hasiči. Z dostupných informací a popisu události nebyla vyslána na místo jednotka hasičů, ale jen vyšetřovatel.

 

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Kroměříže bylo místo požáru ohledáno. Požár vznikl v obývacím pokoji jednoho z bytů ve druhém patře obytného domu. Jako příčina vzniku požáru byla určena technická závada na televizoru. Požár zničil nejen elektroniku (TV a video), ale i část nábytkové stěny. Celý pokoj byl silně zakouřen a znečištěn. Požárem způsobené škody byly vyčísleny na 105.000 Kč.

 

I vyšetřovatel hasičů ocenil počínání majitelů při vzniku požáru a rozhodnutí o použití nástěnného hydrantu. Ze své praxe však připomenul, že za celoživotní službu u hasičů zažil podobné případy jen tři. Tím hlavně upozornil na "vzácnost" plného a funkčního vybavení nástěnných protipožárních stanic v obytných domech.

 

 

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail