hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

27.5.2006

 aktuality


Hasiči zachránili vodáka ze splavu u Valašského Meziříčí
další rychlá a úspěšná záchranná akce hasičů

Dne 27.5.2006 ve 12:37 hod. byli hasiči požádáni o pomoc při záchraně vodáka u Valašského Meziříčí.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašského Meziříčí s rychlým zásahovým vozidlem, cisternou a člunem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v části Juřinka se převrátil ve splavu vodák a zůstal ve vodě řeky Bečvy.

Sám se z vodního víru pod splavem nedokázal dostat a na jeho záchranu museli vyjet profesionální hasiči. S rychlým zásahovým vozidlem JEEP se hasiči ke splavu dostali do pěti minut. Vodákovi bylo vhozeno záchranné lano a postupně byl vytažen z vody na břeh.

Třiatřicetiletý muž neutrpěl žádné viditelné zranění, ale při pobytu ve vodě se podchladil. Na břehu byl předán do péče lékaře zdravotnické služby a po prvotní prohlídce byl odvezen do nemocnice.

Podle získaných informací se vodák sám snažil sjet splav na nafukovací kanoi Pálava. Odvážný manévr však nezvládl, ve splavu se převrátil a vypadl z lodi do vody. Přestože měl lehkou plovací vestu, tak v silném víru rychle ztrácel síly a neměl jistotu, že nebude stažen pod hladinu. Velkou záchranou pro něj byla nafouknutá pneumatika z nákladního auta, která byla jako odpad ve vodě zachycena ve víru pod splavem a vodák se jí mohl přidržet nad hladinou.

Ve druhé záchranné fázi se hasičům podařilo vytáhnout z vody také nafukovací člun, který nebyl poškozen.

aktualizováno

V 17:45 hod. vyjížděli profesionální hasiči znovu ke splavu v Juřince, aby se pokusili z vodního víru vylovit také batoh vodáka. Batoh se všemi osobními věcmi a doklady vypadl z lodi a jeho vytažení za pomoci člunu hasičů bylo příliš riskantní. Hasiči se proto domluvili na jiné taktice. Nejdříve přes řeku přehodili rybářský vlasec a natáhli horolezecké lano. Na něj zavěsili hák a pokoušeli se batoh ve splavu zachytit. Nakonec byli úspěšní, batoh byl vytažen na břeh a odvezen majiteli do nemocnice.

letošní podobné události v kraji

5.5.2006
Hasiči zachránili mladíka před utonutím ve splavu u Valašského Meziříčí

26.3.2006
Záchrana tří raftařů na rozvodněné řece u Podolí

kpt. Bc. Ivo Mitáček

950 670 121
950 670 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail
 

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail