hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

17.7.2006

 aktuality


Požáry potravin v domácnosti jsou velmi časté i nebezpečné
v posledních týdnech vyjížděli hasiči k řadě případů

Dne 17.7.2006 v 19:35 hod. byli hasiči informováni o požáru v bytě ve Zlíně, Podhoří.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína s jedním zásahovým vozidlem a automobilovým žebřem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že ve 2. patře výškového obytného domu došlo k požáru uvnitř bytu.

Hasiči museli do bytu proniknout po žebříku přes okno, protože na bouchání ani zvonění u dveří nikdo nereagoval. Celý byt byl silně zakouřený a hasiči museli použít dýchací přístroje. Při průzkumu bytu našli hasiči uvnitř zmateného majitele a jednu ženu. Pro podezření na otravu byla na místo povolána zdravotnická záchranná služba.

Muž i žena byli vyvedeni z bytu, a po prvotní prohlídce zdravotníky byli oba odvezeni do nemocnice. Hasiči zjistili v kuchyni stopy po požáru potravin na sporáku. Celý byt musel být odvětrán.

Informace o požáru byla na tísňovou linku hasičů nahlášena sousedy, kteří ucítili kouř. Včasný příjezd záchranářů zachránil muži i ženě, s největší pravděpodobností, život.

Dne 10.7.2006 v 11:37 hod. byli hasiči informováni o požáru bytu v Rožnově pod Radhoštěm.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašského Meziříčí se dvěma cisternami, kterou posílila jednotka sboru dobrovolných hasičů z Rožnova pod Radhoštěm. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v 7. patře obytného domu došlo k požáru uvnitř bytu.

Před příjezdem hasičů se podařilo majitelům bytu požár ve značné míře uhasit pomocí kbelíku s vodou. Z hasičů dorazila jako první místní jednotka, která dohasila požár a provedla kontrolu před jeho dalším případným rozšířením. Dojezd jednotky profesionálních hasičů z Valašské Meziříčí byl odvolán. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Vsetína bylo místo požáru ohledáno. Vyšetřovatel zjistil, že majitel bytu si dal vařit oběd a odešel do sklepa. Dveře bytu s bezpečnostním kováním za sebou zavřel, ale nevzal si klíče. Když to zjistil, tak nejdříve telefonoval své družce, aby přijela s náhradním klíčem. Než však přijela, voda v hrnci na plotně vyvřela, došlo k požáru a z bytu se valil kouř.

Když družka přijela a byt otevřela, tak muž začal vodou hasit plameny v kuchyni. Hasiči přijeli do několika minut a požár dohasili. Požár poškodil část kuchyňské linky, digestoř, bytové jádro a způsobil škodu ve výši 20.000 Kč.

Dne 1.7.2006 ve 12:53 hod. byli hasiči informováni o požáru bytu v Napajedlích.

Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů z Otrokovic a Zlína se dvěma cisternami a vysokozdvižným žebřem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že z okna bytu ve třetím patře stoupá dým a uživatel neotvírá. Okamžitě byl přistaven automobilový žebř pod okno bytu. Po žebříku a v dýchacích přístrojích vnikli hasiči do bytu a uhasili požár potravin na plotně vařiče. Uživatel bytu byl nalezen spící v ložnici a o požáru nevěděl. Byt musel být odvětrán.

Od začátku měsíce vyjížděli profesionální hasiči ve Zlínském kraji k více než deseti podobným případům požárů potravin.


Podobné požáry nejsou ojedinělé a hasiči k nim vyjíždí v celém Zlínském kraji často. Takové požáry jsou nejvíce hlášeny kolem poledne o víkendech a volných dnech, ale také v noční době po návratu z práce nebo restaurace. Nejčastější příčinou těchto nedbalostních požárů jsou situace nazývané "jen si odskočím", tedy situace krátkodobého opuštění nebo uzavření bytu při vynášení odpadků, návštěvě sousedů, sklepů, obchodů apod. Velmi často dochází k těmto požárům i při usnutí majitelů. Zajímavostí je také skutečnost, že kategorie "usnutí" postihuje nejčastěji muže, kdežto případy krátkodobého opuštění bytu daleko častěji ženy. Ve druhých případech se navíc také setkáváme se situací opuštění kojenců nebo nezletilých dětí, kteří jsou ponechání bez dozoru v uzavřených bytech se zapnutými spotřebiči (sporáky, vařiče, trouby, žehličky apod.).

Pokud není případ nahlášen přímo postiženým, tak požáry potravin jsou na tísňové linky hasičů hlášeny především sousedy seniory, kteří mají "citlivý čich" na veškeré dění v obytných domech. Senioři nebývají lhostejní ke svému okolí a v ohlašování podezřelých požárů jsou velmi aktivní. Jejich zásluhou také celá řada případů neskončila tragicky, když se např. boucháním a zvoněním podařilo včas vzbudit majitele ještě před příjezdem záchranářů.

Způsobené hmotné škody při požárech potravin nebývají většinou nijak vysoké. Na druhou stranu však známe i případy celých vyhořených bytů nebo domů, a také případy tragických úmrtí při požárech potravin. Z tohoto důvodu je stále na místě hovořit o prevenci před tímto druhem požárů. Je dobré si doma instalovat jednoduché požární hlásiče nebo vždy pamatovat na to, že nemůžeme opouštět byt ani na krátkou chvíli, když máme v provozu nějaký domácí spotřebič.


požár potravin v Rožnově pod Radhoštěm

kpt. Bc. Ivo Mitáček

950 670 121
950 670 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail
 

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail