hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

19.11.2007

 aktuality


Zásahový speciál zlínských hasičů znovu plně funkční
kombinovaný hasicí automobil po měsících odstávky vyzkoušen bez závad
zkoušky zařízení využili hasiči k výcviku

Dne 19.11.2007 byl znovu po osmi měsících odstávky a třech měsících oprav vyzkoušen zásahový speciál hasičů ze Zlína. Vůz, který je svou výjimečností předurčen k řešení nejsložitějších požárů - ropné tanky, benzinové stanice, chemické provozy.

Kombinovaný hasicí automobil na podvozku Tatra a s nadstavbou od předního experta - firmy Rosenbauer - byl uveden ve Zlíně do provozu v roce 1985. Hned druhý týden ve výjezdu byl speciál vyslán k řešení mimořádně těžké chemické havárie v Kyjově, Boršově, kde nakonec jeho výjimečných vlastností nebylo využito. Od těch dnů vyjížděl řadu let na mnoho požárů, kde hasiči využívali především jeho extrémního výkonu vysokotlakého vodního hašení, které činilo tehdy neuvěřitelných 40 atm. S postupem let a obměnou další zásahové techniky se do výjezdu začaly dostávat modernější vozy a technický náskok kombinovaného speciálu se zmenšoval.

Přes dvacet let starý speciál však i v dnešní době velmi účinně pomáhá, přestože jeho kvalit a technických možností hašení se využívá jen zřídka. Je nasazován k řešení mimořádně závažných havárií a požárů, jako např. rozsáhlý zásah na likvidaci požáru autovrakoviště v Tlumačově nebo zásah po výbuchu tavicí pece slévárny ve Zlíně.

Z vozidla je možné kombinovat vodní hašení pomocí dvou vysokotlakých vedení s nádrží na 2 tis. litrů vody, dále možnost velmi enormního zásahu pomocí 2,5 tis. litrů pěnidla, a bezpochyby nejzajímavější možnost využití extrémního množství 3,5 t hasicího prášku. Prášek je umístěn ve speciální přetlakové komoře, která má tvar koule a prášek je vyháněn do hadic pomocí přetlaku z osmi velkoobjemových tlakových nádob na dusík.

Právě poslední velký požár v malenovické slévárně dne 8.3.2007 odhalil závadu na práškovém zařízení hasicího vozu. Od tohoto momentu byl vůz vyřazen z výjezdu a hledala se možnost jeho opravy. Nakonec byla repase svěřena do firmy THT Polička, kde během tří měsíců prošla celá prášková část opravou, výměnou tlakových ventilů, bylo zlepšeno umístění ovládání a byla provedena tlaková zkouška. Repase stála HZS Zlínského kraje 510 tis. Kč a za dalších 100 tis. korun byla pořízena nová výbava hadic, proudnic a dalších nezbytností.

Po dodání vozu zpět do Zlína bylo nutné celé nové technické zařízení odzkoušet. Toho využili hasiči současně k výcviku obsluhy zařízení. Celá sloužící směna hasičů vyjela na městskou skládku, kde bylo zařízení bez závad prověřeno. Pro řadu sloužících hasičů to bylo vůbec poprvé, co si mohli vyzkoušet útok se speciálním práškovým hasicím zařízením tohoto automobilu. 
17.10.2005 aktualizováno
Rozsáhlý požár kovového odpadu v Tlumačově
V pondělí odpoledne došlo v Tlumačově k rozsáhlému požáru kovového odpadu ve firmě na jeho zpracování, který byl mimořádně náročný pro zasahující hasiče 
8.3.2007 vyšetřovatelé rozšířili verze výbuchu a požáru
Výbuch a následný požár ve slévárně v Malenovicích
V tomto týdnu pokračují odborná ohledání místa výbuchu a následného požáru ve slévárně v Malenovicích, kde se podařilo najít nové stopy rozšiřující možnosti příčin jeho vzniku

 

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček

950 670 121
950 670 333
www.hzszlk.eu
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail
 

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail