hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

29.12.2008

 aktuality


Rozsáhlý požár střechy hospodářského stavení v Popovicích
požár způsobil výbuch nahromaděného plynu

Dne 29.12.2008 v 19:44 hod. byli hasiči informováni o požáru střechy domu v Popovicích.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se dvěma zásahovými vozy a jednotka sboru dobrovolných hasičů z Kunovic se dvěma cisternami. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru střechy hospodářského stavení.

Před příjezdem hasičů byla na místě zraněna seniorka, která se marně pokoušela hasit plameny. Velmi rychle se rozšiřující požár ji zranil na rukách a v obličeji. Po příjezdu zdravotnické záchranné služby byla žena odvezena do nemocnice k dalšímu ošetření a hospitalizaci.

Hasiči byli na místě už za osm minut od výjezdu a už z dálky byl vidět rozsáhlý požár střechy domu. Postupně bylo nataženo několik proudů vody a začal hasební útok. Prioritou hasičů bylo zabránit rozšíření požáru na sousední rodinný dům a uchránit tak další hodnoty stavby a především obytnou část budov.

Intenzivním hašením se podařilo plameny zastavit na štítové zdi domu. Lokalizace požáru byla hlášena po půlhodině zásahu. V hospodářské části byla střecha kompletně zničena na ploše asi 5x10 metrů. V jednom místě se propadly stropy. Celková likvidace požáru trvala hasičům více než dvě hodiny. Po uhašení plamenů musely být rozebrány zbytky zničené střešní konstrukce.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uherského Hradiště bylo místo požáru ohledáno. Vyšetřovatel zjistil, že majitel stavení nejdříve vařil na plynovém vařiči v hospodářské části domu. Po vypnutí vařiče byl sice uhašen plamen, ale dál docházelo k postupnému úniku plynu do místnosti letní kuchyňky.

Asi hodinu po něm vešla do místnosti seniorka, která zapnutím světla iniciovala výbuch nahromaděného propan-butanu. Výbuch plynu prorazil díru do stropu a plameny vyšlehly na půdu se senem. Vzniklý požár se začal velmi rychle šířit. Majitel domu uslyšel výbuch a následně v místnosti našel zraněnou babičku, která se snažila požár hasit.

Požárem způsobená škoda byla vyčíslena na 300.000 Kč. Zásahem hasičů byly uchráněny další hodnoty stavení a domu za 1,2 mil. Kč. Případ je nadále v šetření hasičů i policie.

aktualizováno

Dne 30.12.2008 dopoledne pokračovalo na místě požáru šetření příčiny jeho vzniku. Vyšetřování a podrobné ohledání místa požáru potvrdilo noční závěry. Příčinou požáru byl výbuch nahromaděného plynu z tlakové lahve na propan butan. Byly potvrzeny způsobené škody i uchráněné hodnoty. Případem se zabývá i policie.


výbuch nahromaděného plynu v letní kuchyňce prorazil strop a plameny vyšlehly na půdu

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček

950 670 121
950 670 333
www.hzszlk.eu
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail