Přílucká 213, 760 01 Zlín | tel.: +420 950 670 111 | fax.: +420 950 670 333

ARCHIV stránek
Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje

 

na varování hasičů stále řada lidí nereaguje

Hasiči znovu u řady hlášených požárů ve Zlínském kraji

Dne 20.3.2012 vyjížděli znovu profesionální i dobrovolní hasiči na sérii požárů v přírodním prostředí.

 

Opakující se problémy s vypalováním porostů a se spalováním suchého biologického odpadu nadále nenechávají v klidu hasiče. Ti vyjíždí opakovaně k hlášeným případům rozšířených požárů na volných plochách, zahradách, loukách a v lesích.

 

I přes naše opakovaná varování a ukládaní blokových pokut za přestupkové jednání se stále nedaří přimět širokou veřejnost k zodpovědnějšímu přístupu. Nabádáme k větší zodpovědnosti před nebezpečím jarních požárů, které často ohrožují i další majetek.

 

Během úterý se znovu jednalo nejméně o deset případů, kdy bylo nutné přivolat na pomoc hasiče. Při událostech nebyl nikdo zraněn, ale docházelo k ohrožení dalšího majetku, aut, stromů v sadech i v lesích.

 

 

Ve 14:30 hod. byli hasiči informováni o požáru v lese u obce Lukov na Zlínsku.

 

Na místo postupně vyjely jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů z deseti míst. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se jednalo o velmi rozsáhlý lesní požár. Na místo vyjel také velicí důstojník směny a nakonec bylo povoláno k hašení i letadlo.

 

Velitel zásahu z místa potvrdil, že vlivem větru došlo k zasažení lesní plochy odhadem 800 x 400 metrů. Vzhledem k náročnému terénu a zapadnutí zásahových vozů byla na místo povolána letecká hasičská služba. Plameny zasáhly suchý porost, který se rozšířil do lesních školek i na vzrostlé stromy. Hasiči museli natahovat dlouhá vodní vedení a zásah byl náročný na čas.

 

Letadlo bylo doplňováno na nedalekém letišti u Štípy. Pravidelně byla voda shazována do kritických míst a následně také na okrajové části zasažené plochy. Po sérii vzletů se hasiči vydali lesem a dohašovali skrytá ohniska, prohořívající pařezy, kořeny a stromy. U průjezdní komunikace byla odstavena zásahová technika a doprava byla regulována hlídkou policie. Jedna ze zapadlých cisteren dobrovolných hasičů musela být vytažena težkou technikou lesních dělníků.

 

Na místo vyjel vyšetřovatel hasičů ze Zlína, který dál šetří příčinu vzniku požáru. Čekáme také na vyčíslení způsobených škod na zničených stromech.

 

fotoreport - zde

 
Autor:
mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc. tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje
950 670 121telefon
950 670 333fax
www.hzszlk.euinternet
ivo.mitaceke-mail


články > Archiv > Aktuality > na varování hasičů stále řada lidí nereaguje

Informace Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje uvěřejněné na těchto stránkách jsou veřejně přístupné dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Při popisu aktuálních událostí vycházíme z pravidel zveřejněných na stránkách tiskového mluvčího.
Copyright © 2008 Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje
Powered by NextService.CZ

RSS navigace