Přílucká 213, 760 01 Zlín | tel.: +420 950 670 111 | fax.: +420 950 670 333

ARCHIV stránek
Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje

 

opět ohniště po pálení

Požár hrabanky v lesním porostu

S příchodem podzimních měsíců začínají tradiční úklidy zahrádek, sadů a lesních pozemků. Součástí úklidu je také pro mnohé pálení dřevního a travního odpadu. V souvislosti s těmito pracemi pak jako každý rok  dochází ke vzniku požárů. Jejich společným jmenovatelem je nedbalost  a podcenění bezpečnostních opatření. K jednomu z požáru  této kategorie vyjížděli hasiči dne 22. 9. 2012.

 

V 15:09 hodin přijalo operační středisko ve Zlíně hlášení o požáru hrabanky v lesním porostu poblíž obce Janová, konkrétně se mělo jednat o místní lokalitu „ U Čaníků“.

 

Na místo hlášené události byla vyslána dvě zásahová vozidla profesionálních hasičů ze Vsetína posílená jednotkami dobrovolných hasičů obcí Janová, Hovězí a Ústí u Vsetína. Nedaleko místa požáru na přijíždějící hasiče již čekal starosta obce, který jim upřesnil prostor hoření. Jak je v těchto lokalitách zvykem, terén byl pro naši techniku velmi těžce přístupný a plocha zasažená požárem byla od nejbližší polní cesty vzdálená více jak sto metrů.

 

Provedeným průzkumem bylo zjištěno, že hoří pouze hrabanka a dřevní odpad na ploše po lesní těžbě, porost stromů nebyl plameny ještě zasažen. Po nasazení dalších dvou posilových jednotek z obcí Valašská Polanka a Halenkov se hasičům v 16:20 hodin podařilo požár lokalizovat a okolo 18:00 hodin likvidovat.

 

Po příjezdu vyšetřovatele požárů z Valašského Meziříčí bylo provedeno ohledání místa požáru. Na jeho základě se jako příčina vzniku požáru jeví nedbalost při pálení, kdy nebyla ohniště řádně uhašena a došlo k jejich opětovnému rozhoření a rozšíření požáru na okolí. Vzhledem ke skutečnosti, že byla zasažena pouze lesní hrabanka, nedošlo ke vzniku škody. Výše uchráněných hodnot hasebním zásahem byla odhadnuta asi na 700.000,- Kč. Okolnosti vzniku požáru jsou v dalším šetření hasičů.

 

foto: Veronika Filová
Autor:
por. Bc. Libor Netopil tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje
950 670 121telefon
www.hzszlk.euinternet
libor.netopile-mail


články > Archiv > Aktuality > opět ohniště po pálení

Informace Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje uvěřejněné na těchto stránkách jsou veřejně přístupné dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Při popisu aktuálních událostí vycházíme z pravidel zveřejněných na stránkách tiskového mluvčího.
Copyright © 2008 Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje
Powered by NextService.CZ

RSS navigace