Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

9.4.2004
tisková zpráva

150 - Kroměříž - Uh. Hradiště - Vsetín - Zlín

  aktuality
   


Požár v rodinném domku v obci Tupesy
Mimořádná pomoc sousedů a záchrana života

Dne 9.4.2004 v 03.15 hod. byl hasičům v Uh. Hradišti hlášen požár rodinného domu v obci Tupesy.

Na místo okamžitě vyrazila jednotka profesionálních hasičů z Uh. Hradiště s jednou cisternou. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru v kuchyni rodinného domu. Požár zachvátil kuchyňskou skříň a část vnitřního vybavení. Pro silné zakouření vnitřních prostor zasahovali hasiči v dýchacích přístrojích. V době příjezdu hasičů byl již požár částečně uhašen mužem ze sousedního domu. Hasiči zbytky požáru dohasili a odvětrali zakouřený dům.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uh. Hradiště bylo místo požáru ohledáno a zjištěna příčina jeho vzniku. Celá událost měla velmi zajímavý vývoj s prvky hrdinství a upřímné lidské pomoci. Šetřením bylo zjištěno, že obyvatelka domku nar. 1920, byt. Tupesy, se kolem 03.00 hod. chtěla zahřát a zatopit v kamnech kuchyně. Místo v kamnech však omylem založila požár v dřevěné kuchyňské skříni na nádobí. Při požáru vznikl silný kouř a požár se rychle rozšířil po celé skříni. Ohněm a kouřem zmatená seniorka nemohla najít klíč od zamčených dveří domu a dostat se tak ven. Vzhledem ke svému stáří a obtížné pohyblivosti se také nemohla dostat ven oknem. Proto začala v místnosti silně křičet a volat o pomoc. Její volání uslyšela sousedka z protějšího domu, která přes okno uviděla plameny. Okamžitě vzbudila svého manžela, který nejdříve volal na linku 158, a pak běžel stařence na pomoc. Oknem se dostal do hořící kuchyně a celou vyděšenou ji sám znovu oknem vytáhl ven na vzduch. Když se postaral o ženu, běžel pro kbelík, nabral dešťovou vodu ze sudu a začal požár hasit. Duchapřítomně uvnitř domu také uzavřel přívod plynu do topení a z hořící kuchyně vynesl plynový vařič s 2kg lahví s propan-butanem. Krátce na to přijeli hasiči a policie. Způsobená škoda byla vyčíslena na 10.000 Kč.

Je na místě pochválit mimořádně záslužný čin obou manželů za správné reakce a pomoc v nouzi. Jen díky sousedům nedošlo k tragédii a ztrátě lidského života.

Kromě hasičů a policie byl na místě také přítomen starosta obce a později přijel také zeť majitelky domu, který ji odvezl ke své rodině. Stařenka při požáru utrpěla jen lehký šok, který si nevyžádal lékařské ošetření na místě.

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail