Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

15.4.2004
tisková zpráva

150 - Kroměříž - Uh. Hradiště - Vsetín - Zlín

  aktuality
   


Požár kravína v obci Střížovice
Evakuace 170 dojnic a 130 telat

Dne 15.4.2004 ve 14.49 hod. byl na tísňovou linku hasičů v Kroměříži hlášen požár kravína v obci Střížovice.

Na místo okamžitě vyrazila jednotka profesionálních hasičů z Kroměříže se dvěma cisternami, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Kvasice a Kroměříž. Po jejich příjezdu bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru kravína a jeho okolí v místním družstvu. Požár zachvátil především uskladněnou slámu v kravíně a vlivem větru se rychle rozšířil na dřevěná vrata, střechu kravína a okolní přilehlé plochy. V okolí kravína byla zasažena další uskladněná sláma a přístřešky u teletníku.

V době vzniku požáru se připravovaly ustájené krávy k dojení. Před plameny a kouřem musely být urychleně evakuovány na volnou plochu před kravínem. Zaměstnanci vyvedli z kravína přes 170 dojnic a dalších 130 telat. Během evakuace bylo jedno z telátek ušlapáno stádem krav.

Hasiči bleskově zahájili hašení na několika místech požárů a zabránili jeho rozšíření do dalších staveb kravína a na další sousední kravín. Ihned po uhašení plamenů byly krávy zaváděny zpět do stájí a pokračovala jejich příprava na dojení. Požár byl lokalizován asi po jedné hodině, ale až do večera budou hasiči dohašovat jeho zbytky. Nejvíc práce bude na vyvážení ohořelé slámy a její prolévání vodou.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Kroměříže bylo místo požáru ohledáno ve snaze zjistit příčinu vzniku požáru. Vyšetřovatel našel místo vzniku požáru, které bylo venku před kravínem. Jako vyšetřovací verzi si předběžně stanovil nedbalostní jednání neznámé osoby a další okolnosti jsou i nadále v šetření. Škoda byla vyčíslena na 250.000 Kč.


kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail