Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

17.4.2004
tisková zpráva

150 - Kroměříž - Uh. Hradiště - Vsetín - Zlín

  aktuality
   


Cvičení jednotek sborů dobrovolných hasičů tří obcí na horské chatě Kohútka

Dne 17.4.2004 v 10.00 hod. bylo vyhlášeno taktické cvičení jednotek požární ochrany obcí Halenkov, Nový Hrozenkov (ČR) a Lúky (SR).

Námětem cvičení byl simulovaný požár horské chaty Kohútka na hřebeni Javorníků. Po vypuknutí požáru v podkroví nad restaurací se požár rozšířil do horních pater. Majitel chaty ihned začal upozorňovat rekreanty na požár zvoněním ve zvonici před chatou a voláním hoří. Na místo byly povolány jednotky sborů dobrovolných hasičů z obcí Halenkov, Nový Hrozenkov a Lúky. Jako první na místo dorazila jednotka z Nového Hrozenkova v čase do 15 minut. Okamžitě byl zahájen hasební útok a hasiči museli v zakouřených prostorách pracovat v dýchacích přístrojích. V dalších minutách postupně přijížděly další jednotky, které koordinovaly svoji činnost. Postupně docházelo k vynášený nebezpečných a hořlavých látek z rekonstruovaného objektu. Hasiči pro hašení čerpali vodu z hotelového venkovního bazénu a kyvadlově zajišťovali dopravu vody z nedaleké požární vodní nádrže.

Požár byl lokalizován asi jednu hodinu po oznámení. Při zásahu nebyl nikdo zraněn a při cvičení si hasiči prověřili všechny stanovené úkoly. Šlo především o prověrku techniky v náročných horských podmínkách, organizaci zásahu, dopravu vody, zkoušku ochranných obleků a samotnou schopnost hašení požáru.

Do cvičení bylo nasazeno:

jednotka SDH Nový Hrozenkov - 1 cisterna a 1 terénní vůz - celkem 9 hasičů
jednotka SDH Halenkov - 2 cisterny a 1 nákladní vůz - celkem 13 hasičů
jednotka Lúky - 1 cisterna a 1 nákladní vůz - celkem 12 hasičů

Cvičení nebylo zahrnuto do plánů HZS Zlínského kraje pro rok 2004, a proto se ho profesionální hasiči neúčastnili. Podobná cvičení jsou však vítána, protože profesionální hasiči využívají sil a prostředků dobrovolných hasičských sborů při mnoha zásazích. Jednotky sborů dobrovolných hasičů jsou neodmyslitelnou součástí jednotek požární ochrany celého Zlínského kraje.


kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail