hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

7.2.2005

 aktuality


Objasnění příčiny vzniku požáru průmyslového objektu a skladu v Chropyni

Dne 7.2.2005 byly na tiskové konferenci HZS Zlínského kraje zveřejněny výsledky šetření skupiny vyšetřovatelů hasičů k požáru ze dne 2.2.2005 v Chropyni na Kroměřížsku.

původní zpráva k zásahu a události - zde

Skupina tří vyšetřovatelů hasičů ze Zlínského kraje provedla po uhašení požáru velmi podrobné ohledání místa. Podařilo se sestavit přesný časový plán této mimořádné události, zajistit potřebné svědky a stopy. Příčina vzniku požáru byla objasněna už dne 3.2.2005, ale právě pro zajištění důležitých součástí pro vyšetřování byl její výsledek zveřejněn až dnes.

Vyšetřovatelé zjistili, že příčinou vzniku požáru byla nedbalost dvou svářečů, kteří v prvním patře výrobní haly likvidovali staré výrobní technologie a stroje pomocí plynové soupravy. Při práci s plynovou soupravou došlo k odlétnutí žhavé okuje, která propadla do nižšího patra na palety s uskladněným barexem, který se vznítil. Případ je i nadále v šetření policie. Oba svářeči pracovali pro soukromou firmu smluvně najatou na provádění likvidačních prací.

Požár byl hlášen dne 2.2.2005 před 14. hodinou a ukončení všech zásahových akcí hasičů bylo uzavřeno téměř po dvaceti hodinách prací na místě. To dokládá mimořádnou náročnost operací na místě požáru a rozsah této události.

 

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail