hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

15.12.2006

 aktuality


Hasiči v Rožnově pod Radhoštěm mají nový zásahový vůz MAN
speciál na podvozku do terénu pomůže hlavně v kopcích Beskyd

Dne 15.12.2006 v 10:00 hod. byl slavnostně předán do užívání nový zásahový vůz hasičům z Rožnova pod Radhoštěm.

Zcela nový zásahový vůz na terénním podvozku zn. MAN dnes slavnostně převzali hasiči z povolání z jednotky města Rožnova pod Radhoštěm. Předání se zúčastnili představitelé města Rožnova pod Radhoštěm, zástupci krajského úřadu Zlínského kraje a za HZS Zlínského kraje přijel ředitel plk. Ing. Mojmír Jurka i ředitel Územního odboru Vsetín pplk. Ing. Zdeněk Hub.

Nové auto bylo pořízeno v celkových nákladech pět milionů korun, na nichž se podílelo město Rožnov pod Radhoštěm částkou 2,5 mil. Kč, státní dotace činila 2 mil. Kč a půl milionem korun přispěl krajský úřad.

Cisternové hasicí vozidlo CAS 16 je postaveno na podvozku MAN 10.180 4x4. Téměř jedenáctitunové auto je uzpůsobeno pro jízdu v terénu, do kabiny se vejde mužstvo 5+1, objem nádrže na vodu činí 2200 litrů a na pěnidlo 200 litrů. Vozidlo je vybaveno vyprošťovacím zařízením Lucas, vysokotlakým vodním vedením, elektrocentrálou, dýchacími přístroji, žebříky, pracovním i hasicím nářadím. Zajímavostí je nainstalovaný lanový naviják na přední části vozu, který zvládne tah 5,3 tuny.

Všichni zúčastnění popřáli novému vozu dlouhá léta služby a vždy dobrý návrat na základnu i s posádkou. Sami hasiči ze stanice v Rožnově pod Radhoštěm přiznali, že potřebovali nový vůz převážně do terénu a inspirací jim bylo zásahové auto kolegů ze Špindlerova Mlýna.


Jednotka hasičů z povolání města Rožnova pod Radhoštěm má ve Zlínském kraji výjimečné postavení. Jako jediný útvar v regionu má městem placené hasiče v jednotce sboru dobrovolných hasičů typu JPO II, kteří slouží na stanici a jsou připraveni k okamžitému výjezdu. V jednotce pracuje celkem 13 hasičů, kteří mají teď k dispozici 8 zásahových vozidel, včetně RZA i výškové techniky AP 27.

Tímto se jednotka hasičů města Rožnova pod Radhoštěm zcela vyrovnává profesionálním hasičů HZS Zlínského kraje. Nejde tady jen o rychlost výjezdu a službu na stanici, ale i o celý systém výuky, výcviku a školení hasičů. Samotná využitelnost těchto hasičů při zásazích je rovněž ohromující. V roce 2005 vyjížděli hasiči ke 220 událostem řízených HZS Zlínského kraje. V letošním roce to bylo k dnešnímu dni už 270 výjezdů. Hasiči ale jezdí i k dalším pomocím, které jsou organizovány městem a nejsou spojeny se zásahovou činností. Jejich služební obvod zahrnuje vesměs komplikovaný terén severovýchodní části Zlínského kraje a část státní hranice.

Jednotka vznikala postupně od roku 1995, kdy nejdříve došlo k transformaci útvaru hasičů podniku Tesla Rožnov, kde sloužilo na čtyřicet hasičů. Po zániku podnikových hasičů dalo město souhlas ke zřízení příspěvkové organizace a k financování hasičů z povolání. Na stanici byly dva byty a hasiči od prvopočátku mohli vyjíždět k zásahům prakticky okamžitě. Vznikla tak jednotka s názvem Záchranná hasičská služba města Rožnova pod Radhoštěm.

K základním hasičským a záchranářským povinnostem mají hasiči na starosti i obsluhu elektronické požární signalizace města,  Valašského muzea, ale i objektů na Pustevnách. Obsluhují také varovný systém města Rožnova pod Radhoštěm. Jednotka je předurčena nejen pro řešení požárů, ale také dopravních nehod a dalších mimořádných událostí v širokém okolí.

kpt. Bc. Ivo Mitáček

950 670 121
950 670 333
www.hzszlk.eu
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail
 

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail