hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

13.1.2007

 aktuality


Tragický požár v rodinném domě v Kroměříži
pod hromadami papíru byla nalezena mrtvá majitelka
náročný a velmi zdlouhavý zásah hasičů

Dne 13.1.2007 ve 20:52 hod. byli hasiči informováni o požáru papíru v domě v Kroměříži.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Kroměříže se dvěma cisternami a jednotka sboru dobrovolných hasičů z Kroměříže. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v rodinném domě došlo k požáru většího množství nahromaděného papíru.

Už při příjezdu hasičů byl vidět vycházející kouř z domu. Hasiči se snažili proniknout dovnitř, ale hned u vchodových dveří narazili na překážku, kterou tvořily obrovské hromady papíru. Přední dveře museli hasiči vyrazit násilím a papír z chodby postupně odhazovat. V dýchacích přístrojích se hasiči jen pomalu prohrabávali do domu. Nulová viditelnost, odpadem zaplněné místnosti i chodby, nemožnost dostat se k ohnisku požáru... komplikace při snaze o rychlou lokalizaci požáru. Zásah byl veden z přední i zadní části domu.

Papír museli hasiči vyhazovat před dům, kam bylo nutné dopravit velký kontejner na odpad. Po prvních čtyřech hodinách vyhazování odpadu z domu a hašení požáru, nalezli hasiči krátce po jedné hodině ranní pod hromadou papíru ohořelou mrtvolu starší ženy. Na místo vyjel lékař zdravotnické služby, který u ženy konstatoval smrt. V ženě byla později zjištěna čtyřiašedesátiletá majitelka domu. Hasiči ale museli dál pokračovat ve stále neukončených hasebních pracích.

Na místo postupně přijeli vyšetřovatelé hasičů z Kroměříže a Zlína. Ohledáním místa požáru bylo zjištěno, že požár vznikl v přízemí jednopatrového rodinného domu. Celý dům byl zaplněný papírovým odpadem až ke stropům a v domě byly mezi odpadem vytvořeny jen průchody. Zásah hasičů byl zdlouhavý a velmi náročný.

Nejméně šest hodin trvala celková likvidace požáru, protože ohniska byla skryta uvnitř hromad papíru. V domě museli hasiči pracovat jen v dýchacích přístrojích a celý dům byl soustavně odvětráván přetlakovou ventilací. Dokončovací práce trvaly dál až do nedělního rána. Případ je nadále ve společném šetření hasičů a policie.

aktualizováno

Dne 14.1.2007 přijeli v dopoledních hodinách na místo požáru specialisté policie z Brna, kteří zjišťují možné příčiny vzniku požáru společně s vyšetřovateli hasičů.

Vyšetřovatelé si zajistili několik stop a dosavadní šetření ukazuje na možnost nedbalostního jednání při používání elektrických spotřebičů v domě. Požár napáchal hmotné škody za 100.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit před zničením další hodnoty domu za 300 tis. Kč.Tragické případy požárů u tzv. sběratelů odpadu nejsou nijak ojedinělé a i v našem kraji jsme v minulosti několik takových požárů řešili. Z posledních let byl asi nejznámější tragický požár v bytě na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně. 
20.4.2005
aktualizováno
Tragické úmrtí při požáru bytu ve Zlíně
Ve středu večer byl hlášen rozsáhlý požár bytu na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně, kde došlo k úmrtí seniorky, další byla zraněna a evakuováno bylo asi 25 osob


  

mjr. Bc. Ivo Mitáček

950 670 121
950 670 333
www.hzszlk.eu
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail
 

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail