hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

18.3.2008

 aktuality


Zranění profesionálního hasiče při výcviku u Lhotky
třiatřicetiletý lezec nezvládl slanění vysílače

Dne 18.3.2008 byl vyhlášen výcvik pro profesionální hasiče lezce ze stanice v Uherském Hradišti.

Námětem byl výcvik slanění věže vysílače a rozhledny ve Lhotce nedaleko Hradčovic. Skupinka čtyř profesionálních hasičů lezců se kolem deváté hodiny přesunula pod vysílač a zahájila akci.

Během výcviku se hasiči zdokonalovali ve slaňovacích a zdolávacích technikách, které jsou častým námětem podobných cvičení lezeckých skupin záchranářů HZS Zlínského kraje.

Kolem 09:35 hod. došlo k zatím přesně nespecifikované situaci na slaňovacím laně, při které se třiatřicetiletý hasič nekontrolovaně slanil z výšky asi dvaceti metrů. Po celou dobu jízdy na laně se snažil zbrzdit svůj pád přes rukavice a technické lezecké vybavení. Záchranář dopadl na štěrkoviště pod vysílačem.

Pádem na nohy si způsobil zranění a brzděním si popálil ruce i přes ochranné rukavice. Jeho kolegové mu okamžitě poskytli první předlékařskou pomoc, povolali zdravotnickou záchrannou službu a informovali své nadřízené.

Hasič byl naložen do vozidla zdravotníků a odvezen do nemocnice v Uherském Hradišti. Po vyšetřeních lékař konstatoval, že zranění nejsou nijak vážná a záchranář zůstane v nemocnici na preventivní pozorování.

Zraněný hasič pracuje u sboru od roku 2000 a dva roky je zařazen do skupiny specialistů lezců.


V kraji organizují profesionální hasiči každoročně asi padesát podobných výcviků, které jsou zaměřeny na zdokonalování jednotlivých záchranářských úkolů v lezeckých skupinách. Podobné akce jsou nutnou součástí práce profesionálních záchranářů a pochopitelně v nich dochází i k rizikovým situacím. Hasiči si uvědomují nebezpečí, snaží se je eliminovat právě při cvičeních a výcvicích, aby získali praxi a jistotu do skutečných záchranných akcí. Z tohoto důvodu ani nelze nikdy zcela vyloučit možnost úrazu, ke kterým i zřídka dochází.

HZS Zlínského kraje ustanoví pracovní skupinu, která incident vyšetří a určí jeho průběh, okolnosti a příčinu.

V loňském roce se při mimořádných událostech ve Zlínském kraji zranilo 11 profesionálních hasičů. Všechna zranění byla lehká, žádný záchranář nepřišel o život.


vysílač a rozhledna ve Lhotce - výcviky na vysílačích a rozhlednách jsou velmi časté

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček

950 670 121
950 670 333
www.hzszlk.eu
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail
 

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail