hlavní stránka - pro veřejnost - dotazy - telefonní seznam - organizace - požární jednotky - územní odbor KM - UH - VS - ZL

 

Hasičský záchranný sbor
Zlínského kraje


Přílucká 213
Zlín

tisková zpráva

19.6.2008

 aktuality


Pomoc hasičů po havárii nákladního auta u Pitína
hasiči museli přečerpat stovky litrů nafty

Dne 19.6.2008 v 11:00 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po dopravní havárii kamionu u obce Pitín.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Slavičína s jedním zásahovým vozidlem ve společném výjezdu s jednotkou dobrovolných hasičů Slavičín. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že mezi obcí Slavičín a Pitín došlo k havárii nákladního auta zn. Iveco s návěsem a nákladem stavebního materiálu.

Řidič havaroval s nákladní soupravou mimo vozovku, kde se i s návěsem převrátil na bok. Při havárii došlo k vysypání 40 tun nákladu převáženého stavebního materiálu. Při havárii nebyl nikdo zraněn.

Unikající nafta byla zachytávána a poškozenou palivovou nádrž hasiči utěsnili kolíkem, gumovým plátnem a stahovacím popruhem. Převrácená souprava neumožňovala přečerpání zbylé nafty z nádrží, a proto byla asistenční služba motoristům požádána o vyproštění soupravy. Hasiči zajistili vrak nákladního auta proti případnému požáru a do vyproštění se vrátili na základu.

Zbytek nákladu stavebních bloků musel být částečně vysypán do pole a teprve poté mohla být souprava postavena zpět na kola. Samotné vyprošťování soupravy se podařilo kolem 20:00 hod.

Před samotným začátkem vyprošťování na místo vyjela i jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se speciálním protichemickým vozem. Po zvednutí tahače byly nádrže s naftou přečerpány elektrickým čerpadlem do náhradních nádob. Celkem se podařilo vyčerpat na 600 litrů paliva a zabránit tak případné ekologické havárii a znečištění okolní půdy.

Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byla vozovka částečně nebo úplně uzavřena. Náklad stavebních bloků z pole se podařilo přeložit na náhradní kamion kolem 03:30 hod. ráno.


stovky litrů nafty museli hasiči z nádrží přečerpat

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček

950 670 121
950 670 333
www.hzszlk.eu
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail
 

kpt. Bc. Ivo Mitáček

577 656 121
577 656 333
www.hzs-zlkraje.cz
ivo.mitacek@zlk.izscr.cz

  tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
telefon
fax
Internet
e-mail