RESCUE TEAM HOSTÝNSKÉ VRCHY
dne 1.8.2006 založili dobrovolní záchranáři na Tesáku neziskovou organizaci RESCUE TEAM HOSTÝNSKÉ VRCHY která se jako občanské sdružení zformovala z původního dobrovolného záchranářského týmu Ski Rescue Team Tesák dobrovolní záchranáři začali své služby poskytovat celoročně
|
|
|
|
hasiči, vojáci a dobrovolníci zachránili mladý život Mimořádná akce při záchraně mladíka u Tesáku V neděli nad ránem se podařilo za pomoci vrtulníku armády vyzvednout tělo pohřešovaného mladíka, který se ztratil v těžkém terénu u Tesáku a silně se podchladil |
z historie vzniku...
V letech 19... byl na tehdejším Hasičském záchranném sboru okresu Kroměříž řešen problém zásahů v zimním období v oblasti Hostýnských vrchů nákupem terénního automobilu Toyota. Tento nákup ovšem s přihlédnutím na spolupráci se ZZS Kroměříž nevyřešil problémy zásahů v hornatém lesním terénu, kde v zimních měsících pravidelně bývá metrová sněhová vrstva.
Příslušníci stanice HZS Bystřice pod Hostýnem přišli s návrhem využít technického vybavení (sněžný skútr) sportovních klubů působících na lyžařském středisku Tesák, jak to umožňuje zákon o požární ochraně a občanské pomoci. Ředitel sboru mjr. ing Jiří Volák tehdy nechtěl jen využít pravomocí které umožňoval zákon a pověřil nprap. Jiřího Konopčíka, instruktora horolezecké techniky úkolem, aby provedl zjištění možného využití zázemí klubů pro plnění záchranných akcí v oblasti Hostýnských vrchů.
Na podzim roku 1998 byl osloven výbor lyžování TJ Chvalčov a Klub Biatlonu Bystřice p Hostýnem. Byla dohodnuta spolupráce, kdy oba kluby spolupráci uvítaly a byly dohodnuty podmínky. Náklady na provoz sněžného skútru ponese TJ a HZS zajistí výcvik a přípravu členů TJ. Ti budou v případě zásahů využíváni k poskytování první pomoci, přednemocniční péči a transportu zraněných.
V zimě 1998-1999 se uskutečnil výcvik dobrovolných záchranářů a byly prováděny zásahy v oblasti sjezdovek TJ Chvalčov. K výcviku byl přizván i náčelník Horské služby oblast Beskydy pan Pavlica, který nabídl další možnost odborného praktického výcviku se svozovými sáněmi. Následující zimu 1999-2000 byl zaveden zkušební provoz a vybrán název SKI Rescue team. Členové sloužili od pátku do neděle v prostorách chat oddílů a začaly i první zásahy na běžecké cestě Tesák – Hostýn. V této zimě byli členové na zaškolení a výcviku na středisku Horské služby ČR na Soláni.
Od zimní sezóny 2000-2001 již Ski Rescue Team fungoval dle dohodnutých pravidel a zkušeností profesionálních hasičů či horské služby. Za dobu od vzniku již bylo provedeno na pětadvacet úspěšných zásahů, z toho osm transportů z běžecké magistrály Troják -Tesák - Hostýn a dvě pátrací akce po prohřešovaných osobách.
Dne 1.8.2006 založili dobrovolní záchranáři na Tesáku neziskovou organizaci RESCUE TEAM HOSTÝNSKÉ VRCHY, která se jako občanské sdružení zformovala z původního dobrovolného záchranářského týmu Ski Rescue Team Tesák. Záchranáři začali své služby poskytovat celoročně.
|
Informace Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje uvěřejněné na těchto stránkách jsou veřejně přístupné dle zákona č.
106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
Při popisu aktuálních událostí vycházíme z pravidel zveřejněných na stránkách tiskového mluvčího.