Každoroční oslavy na konci roku přináší zvýšené riziko vzniku požárů při neodborné a neopatrné manipulaci se zábavní pyrotechnikou.
Hasiči varují před nebezpečím požárů a výbuchů, které zaznamenáváme nejen s příchodem nového roku, ale prakticky i několik týdnů předem. Z pohledu bezpečnosti je nejzávažnějším problémem snadná dostupnost zábavní pyrotechniky dětem a u dospělých pak spojení konzumace alkoholu s používáním ohňostrojů.
Děti neodborně manipulují s pyrotechnikou a při jejím používání nemají přirozené zábrany. To může zapříčinit nejen zranění dětí, ale i požáry a poškození majetku. Děti používají pyrotechniku ke hrám a provokacím. Výjimkou nejsou ani takové případy, jako házení zápalných náloží za oblečení nebo používání vystřelovacích světlic jako "zbraň" při hře.
U dospělých se setkáváme s nevhodným používáním pyrotechniky ve stavu opilosti, což vede k požárům od zbloudilých raket nebo ke zraněním při odražení letící a hořící pyrotechniky. Hořící nálože mají dostatečnou teplotu k zapálení dalších hořlavých materiálů např. po vlétnutí oknem do bytu, na půdu nebo střechu domu. Známé jsou i případy poškození zaparkovaných aut.
Experimentování se zábavní pyrotechnikou, vyráběnou doma, nelze ani komentovat slušnými výrazy, stejně jako odpalování pyrotechniky z jiných částí těla než ruky.
Problémy se zábavní pyrotechnikou nejsou jen v oblasti jejího používání, ale začínají už při samotném nákupu. Každoročně jsou k vidění lidé, nakupující toto zboží až v nepochopitelném množství, o čemž svědčí jejich přeplněné nákupní vozíky a účty za několik tisíc korun. Ve snaze ušetřit, se lidé ubírají k nakupování levného stánkového zboží, které často nemá návod na použití ani není schváleno k prodeji v ČR. Ve stánkovém prodeji hrozí také větší míra poškození zboží nebo jeho navlhnutí při nevhodném způsobu skladování a prodeje.
Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje organizoval v minulých dnech řadu kontrol, které prováděli naši kontroloři samostatně nebo ve spolupráci s ČOI. Hasiči se zaměřili především na největší prodejce v sítích supermarketů, kde bylo zjištěno několik závad především v oblasti množství vystaveného a prodávaného zboží. To bylo vyskládáno na prodejních místech v objemech, které nejsou povoleny a zjištěné závady byly odstraněny během kontroly.
Ve Zlínském kraji jsme v minulých letech řešili několik případů požárů od zábavní pyrotechniky. Za všechny vzpomenu požár stánku s pyrotechnikou na náměstí ve Zlíně, požár haly se stavebním materiálem v Uh. Brodě, nebo loňský požár střechy obytného domu také v Uherském Brodě. V paměti máme také několik případů popálení při vhození pyrotechniky za oblečení dětí i dospělých. |